ЮРИСКОНСУЛТ      Надя    Милева
  • Рубрика- „Млади автори“
  • За мен
  • Контакти
  • Сфери на дейност

рубрика „Млади автори“

2/6/2014

0 Comments

 
Picture
Облекчаване  положението на длъжника в изпълнителния процес



                                        автор    Николай Павлевчев

                                                                                            
                                             СУ „Св. Климент Охридски“

    Облигационното отношение, което възниква между субектите на гражданското право, както всяко гражданско правоотношение възниква по повод определено благо. Това благо е субективното облигационно право, означавано като право на вземане. Правото на вземане по своята същност представлява едно притезателно право, което включва гарантираната и призната от закона възможност на оправомощеното лице да изисква определено поведение от правнозадълженото лице, било то действие или бездействие. То може да се отнася до предаване на вещ, до изпълнение на лична престация и до предаване на сума пари. Последният случай е масово разпространеният и именно по повод него обществената действителност поставя въпроса за облекчаване на положението на длъжника в изпълнителния процес.

Накратко погледнато изпълнителният процес е сурогат на материалното правоотношение между субектите. Посредством него се замества липсващото доброволното изпълнение на длъжника чрез принудителни средства, уредени в законодателството, упражнявани от държавен или частен съдебен изпълнител. Правото на вземане освен всичко друго, може да се разглежда и от икономическа страна като един възможен източник за печалба. Това е отчетено и в законодателството, доколкото вземането е лихвоносно право-вж. чл.86 ЗЗД. Неговото събиране лежи в легитимния кредиторов интерес, поради което са създадени и други гаранции-напр. материята за прекъсване на давността-чл.116 ЗЗД, редът за погасяване на задължението, когато то включва няколко елемента-чл. 76, ал. 2 ЗЗД.

Относно въпроса за облекчаването на положението на длъжника съществуват два основни варианта, предложени в общественото обсъждане. Единият вариант е допълнение на ЗЗД с разпоредба, регламентираща абсолютната давност.[1]

Срещу приемането на абсолютна давност могат да се изтъкнат редица аргументи, разкриващи несъвместимостта на последната с българското законодателство.

В българското гражданско право никога не е съществувала абсолютна давност- нито, когато последното е било уреждано в Меджеллето, нито в последващо приетия Закон за давността.

На второ място е небходимо да държим сметка за нравствения смисъл на закона. Законодателят отчита влиянието, което оказва времето върху отношенията между правните субекти с оглед съхраняването на правната сигурност, улесняването на доказването и нарушаване на инициативността на правоимащите. Но законодателят не забравя факта, че с предоставянето някому едно право, то гарантира негов правен интерес. Неоправдано изглежда от гледна точка на справедливостта времето да може да заличи този правен интерес. Най-сетне е необходимо да погледнем и от позицията на правнозадълженото лице. Наличието на срок, който да ликвидира неговото задължение в редица слчаи би могло да противоречи на човешките разбирания за дълг, достойнство и съвест, които свързва субектът с изпълнението, макар и закъсняло, на своето задължение.

В повечето западни държави също не е предвидена абсолютна давност в гражданското право.         Въвеждането на абсолютна давност в този смисъл би противоречало на нормативните образци за създаването на уредбата на погасителната давност.

Абсолютна давност обаче е предвидена в други отрасли на обективното ни право. Така е във финансовото право, административнонаказателното и наказателното право. И в трите отрасъла, в които е предвидена абсолютна давност, са публичноправни. Характерно за тези отрасли е, че правното отношение включва задължително от едната страна държавата като властващ субект. Тя се означава като активен субект, като субектът който притежава правата. А чрез абсолютната давност се погасяват именно тези нейни права. Като си дадем сметка, че нормативните актове се създават от държавата, ще стигнем до един прост, но устойчив в смислово отношение извод: държавата сама преценява, че в определени случаи след изтичането на определено време тя не се нуждае от съответните права, поради което ги губи. За абсолютната давност са непривични основанията за спиране на давността, доколкото те са създадени с оглед личностни отношения, каквито не съществуват между държавата и задължения по правоотношението с нея субект. Но не бива да се пренебрегва обратната страна на това съждение - за отношенията между равнопоставените субекти е непривично наличието на такъв факт, който да води загуба на техните права. Недопустимо е тя да се намесва по този начин в правоотношенията между частноправните субекти.  Предлаганата реформа се натъква на противоречия с оглед на установената нормативна логика, изяснена по-горе.

Предлоежният законопроект, внесен в НС на РБ пък се явява негоден пореди редица несъвършенства. Те се дължат нахй-вече на факта, че той е преписан от ДОПК. Но последният закон регламентира публични отношения, поради което е основателно питането дали е приложим в отношенията между равнопоставените субекти.

Ограничение е налице във връзка с факта, че разпоредбата се прилага само по отношение на задължения на физически лица. Това е очевидно фаворизиране на титулярите на вземания срещи физически лица за сметка на кредиторите на юридически лица. Също на основание противоречие на чл. 19, ал. 2 от Конституцията това разрешение на предлаганото законоизменение е противоконституционно. Освен това не се прилага и в търговското право, тъй като абсолютна давност според разпоредбата не тече за вземания срещу ЮЛ и еднолични търговци. А ТД са ЮЛ по дефиниция.

На следващо място абсолютната давност се прилага независимо от спирането и прекъсването на давността. Това разрешение е сполучливо по отношение на административнонаказателното и наказателното право с оглед на особените цели, които се преследват чрез налагането на санкцията, а по отношение на финансовото с оглед даването на реверанс в неравнопоставеното отношение между данъчния субект и държавата. В гражданското право обаче, както отбелязах по-горе чрез хипотезите на спиране и прекъсване на давността се постигат резултати, оправдани от етична гледна точка и от съображения за справедливост. Тяхното загърбване би било крачка назад от страна на законодателя и би довело до нежелани последици. За да илюстрирам казаното с пример, бих могъл да предложа хипотезата на вземане на единия съпруг, което е изискуемо, но давността не тече заради факта на брака (чл. 115, б. в ЗЗД). Така би се стигнало до хипотеза, при която този съпруг въобще няма да може да упражни правото си заради изтичането на давността. Подобно лишаване от право не може да се обясни с разумни аргументи.

Най-голямо недоумение буди началото на абсолютния давностен срок. То е в рязко отклонение от разпоредбата на чл. 114 ЗЗД, която впрочем съдържа и особени правила в ал. 3 и 4. Така в хипотезата на непозволено увреждане, вземането става изискуемо веднага, но обикновената давност започва да тече от откриването на дееца. А абсолютната ще започне да тече от годината следваща извършването на деликта. Възможно е деецът да бъде открит 9 години по-късно. Тогава ще започне да тече обикновената давност, но ако увреденият предяви иска сси една година и един ден по-късно той ще се види в положение, че е загубил правото си на защита поради изтичане на по-дългия срок. Това е един несправедлив резултат. Вземането за лихва и неустойка става изискуемо за всеки ден, за който е начислено. Давността обаче започва да тече от последния ден. И е тригодишна. Значи ли това, че всеки че от първи януари на следващата година за всяка част от лихвата лил неустойката ще започне да тече абсолютен давностен срок? Това би било едно смешно разрешение.

Изводите, които изтъкнах по-горе формират едно ядро от аргументи против приемането на законопроекта. Неговата сериозност ми позволява да взема категорична позиция против предложената промяна. По мое мнение тя преследва политически, а не юридически цели. Считам, че е несъвместима с актуалната редакция на Закона за задълженията и договорите и би довела до объркване и множество нетипични хипотези, които биха генерирали излишно суетене. Реформирането на един институт с вековна история трябва да се извърши след внимателно осмисляне и влагане на максимални интелектуални усилия в юридическата техника. От друга страна спорен е въпросът доколко е въобще уместно да се наложи абсолютна давност в отношенията между частноправните субекти.

От моята гледна точка в духа на статията категорично бих отхвърлил тази идея. Облекчаването на положението на длъжниците би могло да се реализира в значително по-голяма степен с приемането на закон за гражданската несъстоятелност по модел на развитите държави, но с отчитане на особеностите на родната действителност.

В продължение ще представя предложения за основни положения в един бъдещ закон за гражданската несъстоятелност.

Производството по несъстоятелност се състои от пет фази:

                                                                                                                                                       

1/ фаза по обявяване на несъстоятелността

2/ фаза по определяне на управители на имуществото

3/ фаза по определяне на масата на активите

4/ фаза по определяне на масата на пасивите

5/ фаза по спогодба или ликвидация

6/ фаза по квалификация на производството и неговото действие

1. Фаза по обявяване на несъстоятелността

Производството започва по молба на длъжника или от всеки от кредиторите. Може да има и производство спрямо наследство, когато то не е прието/напр. прието по опис/. Производството не се отнася до публично имущество. По съществото си молбата е за обявяване на несъстоятелността.

При неплатежоспособност  тя се подава от длъжника. Неплатежоспособен е длъжникът, който не може да плаща регулярно своите дългове. Представяйки декларация, той  трябва да докаже своето задължаване, както  и неплатежоспособността си, която е актуална или неизбежна. В молбата добавя описание на икономическото си състояние в миналото, с какво се е занимавал, какво е придобивал и т.н.

Трябва  да отбележи дали има сключен  граждански брак; да направи описание на благата си; да състави списък с кредиторите си и обезпеченията на техните задължения.

Кредиторът, когато подава молба, я основава на акт за принудително изпълнение, без от обезпечителните мерки да останат свободни блага за плащане или:

-от генералното неспазване на задълженията на длъжника

-наличието на запори от други висящи процеси, което затруднява плащането

-бързо ликвидиране на имущество от самия длъжник /в смисъл на разоряване/

-генерално неспазсване на задължения със следния характер-данъци, заплати.

Тези действия са от първата фаза на производството. В нея  могат да се налагат предварителни обезпечителни мерки.

Съдията може да разпореди внасянето на обезпечение за покриването на евнтулани вреди от налането на передварителните обезпечителни мерки, от кредитора, който ги е поискал. Ако в срока длъжникът не възрази се обявява началото на производството, ако пък възрази спорещите страни  се свикват на заседание в което са допустими всички доказателствени средства.

 Обявяването на несъстоятелността съдържа:

*дали производството е по необходимост или по желание на длъжника.

*какви права остават на длъжника да управлява имуществото си

*кои са управителите на имуществото

Актът се обявява в официалния бюлетин на държавата (в нашия случай Държавен вестник) и в един местен вестник. Обстоятелството се вписва в граждански регистър (вероятно нашия ЕСГРАОН)[2] заедно с ограниченията на правата и администраторите на имуществото му. Ако има регистрация в публични регистри на негово имущество трябва да се отбележи в тях, че е обявена несъстоятелност и горните обстоятелства. След обявяването на несъстоятелността не могат да се налагат повече запори и възбрани.

 

2. Определяне на управителни на имуществото

            По подобие на търговската несъстоятелност /където се назначават синдици/ следва да се назначат управители на имуществото. Сред тях би било да е налице адвокат, одитор, икономист или търговец , един кредитор

Назначават се от съдията от списък, който се актуализира всяка година с лица, желаещи да изпълняват такиви функции

Следва да има и ограничения за това кой може да бъде назначен. На избраното лице се съобщава, че е избрано за адмминистратор, то приема или не, като приеме му се издава документ за легитимация с възложените от съда функции.

Следва да  имат право на възнграждение. Формират колегиален орган,  който взима решения с единодушие.

Отговарят пред длъжника и пред кредиторите за вредите на масата на активите или неспазване на закона. Отговорността е солдарна и искът срещу тях се погасява с давност.

Могат да се отзовават и на тяхно място да се назначават други управители.

Действието на обявяването на несъстоятелността е различно в зависимост от обекта на влияние:

 
1. Върху длъжника

 

-         Ако е обявена несъстоятелността по негова молба, той запазва правата върху имушеството си, но трябва да има оторизация от управителите за извършването на действия.

 

-          Ако е обявен по необходимост (тоест винаги когато молбата изхожда от лице, различно от длъжника) ограничават се правата му и те се упражняват от управителите.

 

-          Когато се извърши действие в разрез с наложения режим управителите могат да обявят сделката за анулирана, като направена без нейното съгласие. Кредиторите по тази сделка могат да иска ратифицирането й.

-          Длъжникът има задължение да се явява колкото пъти е необходимо, когато бъде призован от съда.

 

2.  За кредиторите

 

Всички кредитори се смятат включени с обявяването на несъстоятелността.

За кредиторите има вариант за нашия косвен иска по чл. 134 ЗЗД когато нито длъжника ни администрацията действат, даже имат и преаво на предпочтително удовлетворение за пресъденото

 

 

Когато започне конкурса не могат да е започват оделни индивидуални принудителни изпълнения за удовлетворяване не частни притезания или  на публични задължеия.

Действията, които се извършват в  разрез  са нищожни.

Това не важи за кредиторите с реално обезпечение.

 

3. За самите облигационни отношения

 

-          Няма правно действие прихващането, освен ако е преди обявяването

 

-          Давността се прекъсва.

 

-          Неизпълненото задължение по двустранен договор, по който длъжникът е страна се включва съответно а масата на активите или на пасивите.

 

 

4.      Ефект за вредните за масата на активите актове

 

Нямат действие договорите които вредят на масата, сключени две години преди декларацията, макар и без измамно намерение.

Тази хипотеза е налице, когато вредата е в резултат на безвъзмездна престация, изпълнение на изпълняеми, но неизизскуеми задълже
ния и т.н.

Презумпция при: учредяването на реални обезпечения на съществуващи или на нови задължения, които заменят първите; сделки на висока стойност с лице, свързано с длъжника.

 

3.Определяне на масата на активите

 

Състои се от благата и придобитите права към деня на обявяването на несъстоятелността или които  се придобият до края на производството.

Вещите, които се намират у длъжника на основание упражняване на ретенционно възражение или залог се връщат.

 

Формиране на инвентара

Изготвя се от администрацията кратък списък с описание на благата и правата на длъжника, а ако има сключен брак - личната му собственост, както и на правата в СИО. Описва се характерът, къде се намира, ако има убиквитет, предмет ли са на обезпечение. Оценяването е по пазарна стойност. Добавят се и всичките дела, които са висящи и биха имали неблагопрятен ефект за благата и правата. Ако е необходимо се назначават независими оценители.

 

4.Определяне на масата на пасивите.

Тя се състои от всички вземания срещу длъжника, коиото съгласно закона не са вземания срещу масата. Вземания срещу масата са – за заплати, за разходи по настоящото производство, за администрацията и представляването на длъжника пред съд, изразходаните за реализиране на работата или занятието на длъжника, задължения на длъжника по двустранни договори в сила след обявяването на несъстоятелността, в случаите, в които съдията възстановява договори на конкурсния, от облигации, сключени от администрацията и задълженията, които са се породили след обявяването на конкурса.

В определен срок кредиторите се свързват  с управителите на имуществото, за да съобщят, че имат вземане - писмено с приложение на доказателства за вземането. УПРАВИТЕЛИТЕ РЕШАВАТ ДАЛИ ДА ВКЛЮЧАТ СЪОТВЕТНИЯ КРЕДИТОР В СПИСЪКА. Не могат да откажат установените със СПН ВЗЕМАНИЯ.

Ако са под условие-ако не се сбъдне условието, ако да-анулират се. Публични вземания не могат да се откажат. Ако съдът счете, че ще се сбъдне условието може да вземе обезпечителни мерки.

 


 5.Фаза по СПОГОДБА.

Тя е факултативна фаза

Може да се сключи след като е формирана  масата на активите и инвентарът при липса на обжалването им.

Отправя се покана, която  е подписана от пропонентите дори и когато те са трети лица-гаранти.

Може да съдържа опрощаването на дълга или желанието за отлагане на падежа, като могат да бъдат налице и двете клаузи. Тези за опрощаване не могат да са за ординерните кредити съгласно доклада, а тези за отлагане на падежа не могат да го отлагат с 5 години по-дълги от резолюцията на съда, която потвърждава спогодбата. Офертите  могат да са спрямо един или повече кредитори и могат да обхващат включително и превръщането на кредити в акциии, дялово участие. Трябва да са придружени от план за плащане и имуществото, което ще се използва за него.

Условните спогоби са недействителни. Алтернативните са действителни но трябва да се уговори какво става при неупражняване на правото на концентрация.

Всички кредитори могат да се присъединят към спогодбата стига да е в сроковете и при законовите условия
. В закона са определени сроковете. Има забрана за определени длъжници да отправят предложения-осъдените за престъпления против собствеността, не си е платил годишните сметки,участвал е в друг конкурс и от него не са изминали три години, който се е разпоредил преди обявяването на конкурса – 3г- безвъзмездно, платил е неизискуеми задължения, учредил е гаранции за подновени облигации.

За да бъде прието по същество, предложението трябва да е заедно със списък на присъединяващите се кредитори. Като се допусне спогодбата се дава на управителите да я оценят. Ако  оценката е положителна, се добавя към доклада на управителите.

Събранието на кредиторите се председателства от съдията или от некой от администрацията. Задължени са да присъстват администрацията(макар отсъствието й да ен опорочава събранието) и длъжника. Право да отидат имат кредиторите, които са записани във финалния вариант на сисъка с кредиторите-могат  и чрез представител. Кредиторите, които са подписали предложение за спогодба, макар и да не присъстват,  се считат присъстващи.

Обсъжда се и се гласува първо предложението на длъжника. После различните предложения на кредиторите. Нямат право на глас кредиторите, които са по подчинени кредити, както и тези, които са събрали вземането си след обявяване на несъстоятелността, освен ако е чрез принудително изпълнение. Предлоеженията се приемат с обикновено мносинство. Когато спогодбата обхваща част от кредиторите трябва горното мнозинство да е налице и отделно мнозинство от необхванатите от спогодбата кредитори. След това спогодбата се утвърждава от съда. По отношение на нея може да има възражение. Легитимирани за подаването му са управителите,  неприсъстващ кредитор, кредитор, който неправомерно е лишен от право на глас и от кредитор, който е гласувал против. Основанията за възражение са формата, реквизитите, свикването и проитчането на събранието.

Влиза в сила от датата решението на съдията за приемането на спогодбата. От тоя момент спират всички действия на обявяването на несъстоятелността.

Обвързани са длъжникът и кредиторите, които имат ординерни или подчинени кредити спрямо кредитите, които са предишни на обявяането на конкурса, макар и да не са признати по каквато и да е причина.

Подчинените кредити са обвързани при клаузите за опрощаване и отлагане на изискуемостта, отнасящи се и за ординерните кредити, но сроковете са след като първите се изплатят. Привилегированите кредитори се обвързани само ако са гласували за спогодбата, но могат и да се присъединяват.

Тези, които не са гласували  запазват изцяло своите права срещу солидарните на длъжници, неговите обезпечители и авалисти / на длъжника в несъстоятелност/.

Всички кредити, обхванати от действието на спогобата са новирани.

Всеки който счита, че не е спазена спогобата, може да иска от съдията да обяви неизпълнение. Давността е 2 месеца. Разглежда се по пътя наинцидентното производство. Решението Е ОБЖАЛВАЕМО. Неизпълнението води до отпадане  на спогодбата.

6. ЛИКВИДАЦИЯ.

МОЖЕ да се поиска от длъжника:

1. началото на доброволен конкурс.

2. след като станат необжалваеми списъка с кредитори и на инвентара, стига да няма предложения за спогодба.

3. ако няма предватително предложение за спогодба

Длъжникът има задължение да поиска ликвидация ако по време на действието на конвенцията открие, че е непллатежоспособен. Ако той не го напрай мое овластен за това действие е кредиторът.

Служебно откриване на ликвидацията има: когато няма никакви предложения за спогодба или те не са приети, такава не е приета и на събранието на кредиторите, когато съдът отхвърли спогодбата, когато съдът установи че не се спазва спогодбата.

Действие спрямо длъжника;

1.отпадане на възможността да се разпорежда с правата си и да ги упражнява

2.не може да се поемат задължения срещу самата маса на активите.

Стават предсрочно изискуеми кредитите с отложена изкискуемост съгласно закона и конвертиране на непаричните престации в парични.

15 дни след отварянето на ликвидацията, управителите представят план на ливидацията за реализиране на благата. Кредиторите мога да правят предложеия за модификации. Съвкупността от ракурски чрез които длъжника придобива блага се прехвърлят като цяло чрез търг.

Правата, за които се води процес се превърлят с това означение и прехвърлителния ефект настъпва с изключение по отношение  на насрещната по процеса страна, за която те са относително недействителни.

Представя се доклад за това как върви ликвидацията на съдията на всеки три месeца.

7. ПЛАЩАНЕ НА КРЕДИТОРИТЕ

Плащането на привилегированите  кредити става посредством учредената за тях гаранция. Кредиторите по тях могат да изберат да участват при масата на  активите вместо с реалната гаранция. Реализацията на благата става чрез търг.

След като са извадени благата, чрез които се удовлетворяват вземанията към масата и към привилегированите със специална привлегия кредитори се плаща на тези с обща привилегия.

                          

Като се извадят останалите по горния член блага се плаща на ор
динерните крредитори.

Подчинените кредити не сеобслужват докато не се погасят ИЗЦЯЛО горните.

8. Квалификация на производството

Накрая се квалифицира производството. Негативния вариант е да бъде обявено за открито поради вина на длъжника. Това е, когато  генерирането или усложняването на имущественото състояние на длъжника е в резултат на вина или груба небрежност.  ще  е винаги така и когато: длъжикът е длъжен да води счетоводство пък не го прави, когато има сериозна неточност в представените документи, когато ликвидацията е открита служебно поради сериозно неизпълнение на задължение от страна на длъжника по сключената спогодба, когато две години преди началото на конкурса измамно са излезли имущества от патримониума на длъжника, при симулативни сделки, за да изглежда ,че длъжникът е зле финансово.

За установяването от съдията на тоя факт се изслушват управителите и. Ако е позитивен изводът- необжалваемост. Ако не е-изслушва се длъжника. Той може да възрази-конкурсен инцидент.

Когато се стигне до извод за виновното поведение на длъжника:


Съдията посочва засегнатите лица

 

-          Невъзможността да управляват чужди блага от две до 15 години, нито да представялват или да уравляват длъжник

-          Загубата на всички права  които тия лица имат като кредитори в настоящото производство и връщането на всичко неправомерно получено от имуществото на длъжника. Те могат да бъдат осъдени от съдията да заплатят на кредиторите това, заради което не могат да се изплатят техните вземания.
Производството свършва:

При апелативно обжалване-по-скоро се има предвид прекъсване

Когато се потвърди резолюцията на съдията, с която се потвърждава спогодбата.

При пълно изплащане

При липса на имущество.

Когато се установи, че липсват кредитори.

Прекратява се с необжалваема резолюция. Отпадат всички предвидени ограничения. В случай, че не се открие имущество остават задълженията на длъжника по отношение на неговите кердити. Подновяване имаме, когато длъжникът в срок от пет години от затварянето на предишното производство поради липса на блага поиска ново. Всички списъци се актуализират.

Смъртта на длъжика води до производство срещу  неговото наследство. То не се разделя по време на производството.[3]

[1] По този въпрос вж. Павлевчев, Н., Приложима ли е абсолютната давност в българското гражданско право

[2]
В Парагвай има отделен регистър на фалитите

[3] Посочените разрешения се основават на Испанския закон. Материята на несъстоятелността в Кралство Испания се урежда с нормативен акт, отделен от основния процесуален закон (Ley de enjuiciamiento civil). Това е т.нар. Ley concursal (oт concurso, което означава конкурс или стичане на множество хора/ би могло да се разбира като конкурс между кредиторите за удовлетворяването на вземанията им или тяхното свикване/). Законът съдържа материални и процесуални разпоредби и се отнася както да физически, така и до юридически лица.






0 Comments

рубрика „Млади автори“

2/3/2014

0 Comments

 
Picture
 
        Компетентността в правото на ЕС

                                                                                    
                                                                                       
                                                                               

                                                                                                                                автор Яна Добрева
                                                                                                                                СУ„Св.Климент Охридски“

 
                     
        ЕС разполага с компетентностите, които са й предоставени от държавите членки в учредителните договори. Принципът на предоставената компетентност е закрепен в чл. 5 ДЕО, според който „Общността действа в рамките на предоставените й компетенции и поставените й цели в този договор". За разлика от държавите, ЕС има по-ограничен обхват от компетенции, които са й изрично предоставени, т.е. ЕО има задължение за действие в определени области, посочени в учредителните договори. Държавите членки, като суверенни образувания си запазват върховната власт, делегирайки определен пакет от правомощия. Това делегиране на компетентности следва да означава, че при неупражняване на определено правомощие от страна на Съюза, компетенцията не се пределегира на държавите членки, напротив, пределегирането е абсолютно забранено. Последващи промени следва да са релевантни само ако са извършени в рамките на последващи ревизии в общностното право.                                                          
Предоставената или възложена компетентност следва да се разграничава от общата компетентност, с която разполага една държава. Предоставената компетентност не може да се надхвърля и произтича от договорите на ЕС, където са и нейните граници.

                        Въпреки принципът на предоставената компетентност, с оглед на по-голяма ефективност от дейността на ЕС е възприет и т.нар. принцип на имплицитно предоставените правомощия,(от лат. implicitus, букв. вплетен, вмъкнат; 2. Който се разбира от общия израз, без да е изказан с думи). Този принцип се отнася до допускането при липса на изрично предоставено правомощие, основните принципи и норми, съдържащи се в договорите, да задължават към приемане на нормативни актове за общността, които биха обезпечили общите принципи и норми. Тези последващи актове подпомагат действието на основните принципи и норми.                                                                

                        Принципът на имплицитно предоставените правомощия произтича от практиката на Съда на ЕС в Люксембург, който допуска имплицитните правомощия на ЕС. Този извод може да бъде направен от следните решения на СЕО:                                                                             

1.
  Fédéchar, 8/55                                                                                                                                    Предмет на делото са решенията Върховния орган относно регулирането на изравнителната система по отношение на цените на въглищата в Кралство Белгия.    

Ищецът, в лицето на FÉDÉRATION CHARBONNIÈRE DE BELGIQUE „не изключва напълно намесата на Върховния орган в определянето на цените, но я ограничава до случаи, изрично предвидени в Договора, и по-специално в чл. 61 от него“. Съдът отбелязва, че чл. 61 в случая не е приложим, като посочва, че “Върховният орган се ползва с определена автономия в определянето на мерките по изпълнението, които се налагат за осъществяване на целите, посочени в Договора или в Конвен “. Именно тук проличава принципът на имплицитно предоставените правомощия на органите на ЕС, които в случая се изразяват в автономия на Върховния орган по определянето на цените на въглищата в Кралство Белгия, която компетентност е имплицитна, произтичаща от основните принципи и норми, заложени в Договора. Нещо повече, СЕО категоризира тези компетенции на Върховния орган като негово задължение, произтичащо от общите цели на Общността: „Върховният орган има правомощието, ако ли не задължението да предприеме - в определените с тази разпоредба граници - мерки за гарантиране на намаляването на цените на белгийските въглища.цията, която е неразделна част от него.“                      

2. АЕТЕR, дело 22/70                                                                                                                  

Предмет на искането е отмяна на разискванията от 20 март 1970г. на Съвета на Европейските общности относно „Европейско споразумение за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международен сухопътен транспорт“, където ищец е Комисията на Европейските общности.

Ищецът, отчитайки принципът на имплицитно предоставяне на правомощия, твърди, че полезното действие на чл. 75 от Договора  „би било застрашено, ако правомощията, които тя предоставя, не биха се разпростирали по отношение на сключването на договори с трети страни.“ В искането си Комисията подчертава и смисълът на принципа на имплицитно предоставяне на правомощия, а именно разгръщането на общите норми, предвидени в Договора с цел по-ефективно прилагане. Ответникът, не отчитайки принципа на имплицитно предоставяне на правомощия, „изтъква, че щом като Общността разполага единствено с възложени правомощия, то правомощия за сключване на договори с трети страни могат да се предполагат само ако са изрично предвидени в Договора.“                                                                                                            
В хода на своята практика Съдът на Европейските общности утвърждава принципа за имплицитно предоставяне на правомощия, мотивирайки своят отговор по делото въз основа на принципа. В изложението по делото СЕО отбелязва, че „Макар и първоначално това правомощие да не е обхващало областта на транспорта в нейната цялост, в хода на прилагането на общата политика в тази област обаче се проявява тенденция към превръщането му в общо и изключително правомощие.“. Прави впечатление последователността в мотивите на САЕ, който правораздава в съответствие с утвърдените принципи по отношение на ЕС, засягащи неминуемо и компетенциите на Съюза. САЕ е категоричен, че „всеки път, когато с оглед прилагане на предвидена в Договора обща политика Общността приема разпоредби, установяващи общи правила независимо от тяхната форма, държавите-членки вече не са в правото си, независимо дали действат индивидуално или дори колективно, да поемат задължения към трети държави, които засягат тези норми.“ Тук проличава и принципът на предоставената компетентност, който с развитието на ЕС става неразделна част от принципа на имплицитно предоставените правомощия.                                                                                                                                      

3. Становище 2/94                                                                                                                      
Относно Присъединяване на Общността към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, където Съдът на Европейската общност е сезиран от Съвета на Европейския съюз, с искане за становище на СЕО.

Принципът на имплицитно предоставяне на правомощия, както и принципът на предоставената компетентност са застъпени в становището на Съда по въпроса за Присъединяването на Общността към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. В своето запитване Съветът изрично уточнява, че „всяка Общност трябва да се присъедини към Конвенцията в рамките на своята компетентност и в границите на приложното поле на нейното право“. Въпросът, който заляга в Становище 2/94 е дали ЕС има компетентност в тази правна област, дали държавите членки са й делегирали такива правомощия и ако не са, то дали ЕС по пътя на принципа за имплицитно предоставените правомощия може да изведе подобни прерогативи от учредителните договори, посредством които да може да се присъедини правнорелевантно към Конвенцията и протоколите към нея.                                                                                                        
В становището на Съда се отбелязва, че „това присъединяване не трябвало да има никакви последици по отношение на резервите, изразени от държавите членки, страни по Конвенцията, които щели да продължат да бъдат валидни в областите, свързани с националната компетентност.“. Очевидно в становището си САЕ засяга проблемите, които биха възникнали от присъединяването на Съюза към Конвенцията, а именно границите на компетенциите на Съюза и последствията за държавите членки. От друга страна, присъединяването на ЕС поставя въпроса и за компетентностите, с които всяка от страните разполага пред органите на Конвенцията: „В случай на присъединяване Общността щяла да бъде обвързана в границите на нейната компетентност. Трябвало да се предвиди механизъм, позволяващ на Общността и на държавите членки да изяснят въпроса за разпределянето на компетентността пред органите по Конвенцията.“                                                     Становището, направено от Съда на ЕС следва да отговори на запитването на Съвета на ЕС дали и в този случай следва да се приложи принципът на имплицитно предоставяне на правомощия, тъй като „Съветът признава, че Договорът не предоставя специфично правомощие за действие на Общността в областта на правата на човека. Защитата на тези права се осъществявала посредством основните принципи на общностното право.“                                                                                                                        
САЕ прави запитване до държавите членки, които изтъкват и други трудности, освен липсата на специфично правомощие на ЕС в областта на правата на човека. Обединеното кралство правилно отбелязва, че разглеждания проблем „повдига въпроса за обхвата на присъединяването при наличието на резерви от страна на държавите членки, на правото им да дерогират във всеки един момент някои разпоредби от Конвенцията и риска от разлика между задълженията на държавите членки и тези на Общността, проблема за участието на Общността в органите по Конвенцията, по-специално в бъдещия единен Съд, разпределянето на компетентността между Общността и държавите членки, затруднението при присъединяване на Общността към Конвенцията без предварително присъединяване към Съвета на Европа, съдбата на Договора за ЕОВС и Договора за Евратом.“                                 
Поради многобройните и сериозни пречки, които не позволяват до момента на разглежданото становище, присъединяването на ЕС към Конвенцията за защита на праватана човека и основните свободи, Съдът постановява, че „Съгласно действащото общностно право Общността няма компетентност да се присъедини към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.“                                                   Решението на САЕ е от изключителна важност по въпросите за принципите на дерогирана и имплицитно предоставена компетентност на ЕС, тъй като е показателно, че САЕ уважава границите, в които държавите членки са предоставили част от суверенните си права на Съюза. С подчертано значение е фактът, че САЕ не злоупотребява с принципа на имплицитно предоставените правомощия, като не ги използва за оправдание за дейности на Съюза извън границите на неговите компетентности. По този начин доверието, което е заложено в отношенията между държавите членки и ЕС остава валидно, а Съюза продължава стриктно да спазва зададените му дейности, без да надхвърля своите компетенции.                                                                     

4. чл. 216 ДФЕС                                                                                                                          
Правната норма изрично предвижда принципа на имплицитно предоставените правомощия, давайки право на Съюза да сключва споразумения и „когато сключването на споразумение е необходимо за постигането, в рамките на политиките на Съюза, на някоя от посочените в Договорите цели, или е предвидено в някой от правно обвързващите актове на Съюза, или може да засегне общи правила или да измени техния обхват“. Както многократно бе отбелязано, необходимостта от постигането на предвидените цели от Съюза има първенстващо значение за неговата дейност, което от своя страна му позволява разширително прилагане на общите правила. Именно в това се състои имплицитното предоставяне на правомощия, в разгръщане на общите норми, разширявайки компетенциите на ЕС в делегираните предварително граници от държавите членки. Имплицитно предоставените правомощия са свързани с постигане на ефикасност при изпълнение на задълженията на Съюза, което не нарушава принципа на предоставената компетентност.

Под паралелност на компетентността във вътрешен и външен план следва да разбираме възможността за влияние на ЕС както по отношение на вътрешното право на държавите членки, така и компетентността му за действия в сферата на международното право.                                                                                                                                                                 
В АЕТЕR, дело 22/70, съдебната практика на Съда в Люксембург разкрива наличието на паралелност на компетентността на Общността във вътрешен и външен план. Тези широки правомощия на Съюза са от изключително значение за неговото развитие и изпълнение на дейностите му. Правомощията на ЕС във външен план безспорно се отразява върху държавите членки, които делегират компетенции на Съюза във външните отношение. Границите на компетенциите на ЕС по отношение на международноправните отношения и въпроси могат да пъдат извлечени както от учредителните договори, така и от съдебните решения на СЕО.                                                                                                                  
Съдът на ЕС по отношение на компетентността на Общността във вътршен и външен план отбелязва, че „всеки път, когато с оглед прилагане на предвидена в Договора обща политика Общността приема разпоредби, установяващи общи правила независимо от тяхната форма, държавите-членки вече не са в правото си, независимо дали действат индивидуално или дори колективно, да поемат задължения към трети държави, които засягат тези норми.“. Компетентността на ЕС във външните отношения се отразява от една страна на вътрешното право на държавите членки, които са длъжни да прилагат решенията на Съюза, от друга и в техните външни отношения, където държавите са абсолютно задължени да се съобразяват с актовете на ЕС в дадена област на външните отношения. Връзката между паралелността на компетентността и принципите на делегирана компетентност и имплицитно предоставени правомощия на Съюза е безспорна. Тези компоненти от правния режим на компетентността на ЕС са взаимосвързани и взаимопреплитащи се, като тяхната връзка цели в крайна сметка постигането на общите цели, заложени в учредителните договори на Съюза с държавите членки.                                             
Правоспособността на ЕС във външните и вътрешните отношения е последствие от самата правосубектност на ЕС, който не би могъл да изпълнява своите задължения към страните по учредителните договори ако не притежава такива широки компетенции. В противен случай ЕС не би могъл да действа като самостоятелен субект по своята особена същност. СЕО посочва, че „ Когато тези общи правила бъдат въведени, само Общността е в състояние да поема и да изпълнява, с действие в областта на прилагане на общностния правопорядък в нейната цялост, договорените задължения по отношение на трети държави. Следователно по отношение на прилагането на разпоредбите на Договора системата от вътрешни мерки на Общността не може да бъде отделена от тази на външните отношения.“. Общото, което може да се открие между принципът на делегирана компетентност, принципът на имплицитно предоставените правомощия и паралелността на компетентността във вътрешните и външните отношения на ЕС, се изразява в широките правомощия, които държавите членки делегират на Съюза, целейки постигането на общите цели заедно, а не всяка държава поотделно. Именно затова за ЕС са валидни горните принципи, както и, че „тази компетентност на Общността изключва възможността за съвместна компетентност с държавите-членки, доколкото всички стъпки, предприети извън рамките на институциите на Общността, биха били несъвместими с единството на общия пазар и с еднаквото прилагане на правото на Общността. “. В случай, че предоставените правомощия на Съюза не бяха налице, или горните принципи не бяха утвърдени, то ЕС не би могъл адекватно да изпълнява своето предназначение и в голяма степен би загубил ключовото си значение.                                                                                          
За да бъде паралелността на компетентността във вътрешните и външните отношения на ЕС безспорно право на Общноста е необходимо нейното закрепване в Договора, което от своя страна намира отражение в чл. 216: „Съюзът може да сключва споразумения с една или повече трети страни или международни организации“. Това правомощие не би имало своето ключово значение, ако липсваше нормативният текст, че „сключените от Съюза споразумения обвързват институциите на Съюза и държавите-членки.“. В своето единнство чл. 216 от ДФЕС постановява и категоризира широките правомощия на ЕС във вътрешните и външни отношения, придавайки им задължителна сила.                                                                                                                                                         

Така наречената „клауза за гъвкавост“ напомня на принципа на имплицитно предоставените правомощия, тъй като предвижда, че „Ако определено действие от страна на Общността се окаже необходимо за осъществяването на някоя от целите на Общността по време на функционирането на общия пазар и този договор не е предвидил необходимите правомощия, Съветът, с единодушие, по предложение на Комисията и след като се консултира с Европейския парламент, приема необходимите мерки.“ – чл. 308 от ДЕО. В случаят обаче е стеснен изпълнителя на компетентността, който разполага с подобни правомощия, а именно Съветът на министрите. Както при принципа на имплицитно предоставените правомощия, така и в клаузата за гъвкавост СЕО следи за спазването на тази норма и най-вече за това да не се надвишат границите на правомощията, очертани в договора. Клаузата за гъвкавост произтича от принципа на предоставената компетентност, тъй като той поставя основата на предоставени правомощия на Съюза или неговите органи.                                                                                      
Чл. 352 ДФЕС доразвива клаузата за гъвкавост, предвидена в ДЕО от една страна по посока на контрола, предвиждайки двоен контрол – веднъж от Съвета, действащ с единодушие по предложение на Комисията и втори път, когато Съветът приеме дадени разпоредби, те биват контролирани още веднъж на същия принцип. Като контролен механизъм и своеобразна гаранция за спазване рамката на договора е предвиждането в ДФЕС, което липсва в ДЕО за насочване вниманието на националните парламенти към посочените въпроси. Докато разпоредбата в ДЕО се занимава само с въпроси за „функционирането на общия пазар“, то ДФЕС се отнася до „действие на Съюза“, с изключение на цели, отнасящи се до общата външна политика и политика на сигурност.

Клауза за гъвкавост                                                                                                           

                        В ДФЕС има двоен контрол – първоначално Съветът, действащ с единодушие, по предложение на Комисията. Втори път, когато Съветът приеме дадени разпоредби, те минават през същия контролен механизъм.

                        В ДФЕС се предвижда насочване на вниманието на националните парламенти към проблема.

                        ДЕО се отнася до въпроси по „функционирането на общия пазар“, докато ДФЕС се отнася до „действие на Съюза“, с изключение на цели, отнасящи се до общата външна политика и политика на сигурност.

 


0 Comments

рубрика „Млади автори“

1/29/2014

0 Comments

 
Picture
Принцип за отговорност на държавата за вреди, причинени на частни субекти, следствие от нарушаване на правото на ЕС

         

                                                         
Автор  Николай Павлевчев
                                                                                                                                                              СУ„Св. Климент Охридски“
                                                                                       

          

         Въпросът за отговорността на държавата за вреди е предмет на разглеждане в административното и административнопроцесуалното право, а също и в облигационното право, доколкото нанасянето на вреда при наличието на останалите елементи от фактическия състав е основание за възникване на деликтно отношение. Положението на законодателната уредба се е превръщало в повод за научно изследване.[1]
Необходимо е в тази връзка да се обърне внимание на въпроса за отговорност за вреди, причинени на физически и юридически лица, вследствие нарушаване на правото на Европейския съюз, като правопорядък, стоящ йерархически над вътрешното право. Това ще се опитам да изясня накратко в настоящата статия, като се съсредоточа в практика на Съда на Европейския съюз.

С оглед на особената ценност, която представлява защитата на правата на човека,  правото на ЕС се прилага съобразно принципа за отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани. Доколкото правото на ЕС съдържа множество разпоредби, предоставящи права на гражданите на ЕС, необходима е качествена гаранция за тяхното спазване, включително отстраняване на неправомерните последици и  обезщетение, когато правата са нарушени от националните органи  при неприлагане на Общностното право.       
  Същността на принципа е изведена в делото
Francovich
. В мотивите на Съда се отбелязва, че пълната ефикасност на нормите на ПЕС би била накърнена, ако не е налице възможност за получаване на обезщетение при нарушаване на правата на гражданите, произтичащи от ПЕС. То е особено необходимо в случаите, когато гарантирането на правата на частнит е субекти е поставено под условие, а именно действията на националните органи.
Във връзка с това СЕС постановява следното: „... принципът на отговорност на държавата за вреди, причинени на частноправните субекти вследствие на нарушения на общностното право, за които носи отговорност държавата, е присъщ на системата на Договора. Задължението на държавите-членки да поправят такива вреди намира своето правно основание в член 5 от Договора, съгласно който държавите-членки са длъжни да предприемат всички необходими мерки, общи или специални, за да осигурят изпълнението на задълженията си по силата на общностното право. Сред тях е и задължението да отстранят неправомерните последици от нарушение на общностното право”.
Следва да се акцентира върху следните моменти от становището на Съда: предприемане на всякакви мерки за изпълнение на задълженията, произтиащи от ПЕС, сред които и премахване на вредоносните последици при неспазване на споменатите задължения. Тълкувайки горепосоченото се достига до извода, че този принцип е иманентно присъщ на ПЕС и е част от останалите принципи за прилагането на ПЕС.

          За да бъде възможно ангажирането на принципа на отговорност на държавата за вреди, нанесени на частни субекти, следствие от нарушаването на Общностното право, е необходимо наличието на определени условия. Най-ясно те са формулирани в делото Francovich
: “Първото от тези условия е предписаният от директивата резултат да включва предоставянето на права на частноправните субекти. Второто условие е да бъде възможно установяването на съдържанието на тези права въз основа на разпоредбите на директивата. Накрая, третото условие е съществуването на причинно-следствена връзка между неизпълнението на задължението на държавата и вредата, претърпяна от засегнатите лица.” Тези условия са достатъчни, за да породят право на обезщетение в полза на частноправните субекти, което намира своето правно основание пряко в общностното право. СЕС също така подчертава, че изискванията за форма и условията по същество, предвидени в различните национални законодателства относно обезщетяването на вредите, не трябва да бъдат по-неблагоприятни от тези, които уреждат аналогични вътрешноправни съдебни производства и не следва да бъдат уредени така, че да правят практически невъзможно или прекомерно трудно получаването на обезщетение.

В делото  Brasserie du Pêcheur СЕС постановява, че прилагането на принципа не може да бъде поставено в зависимост от вътрешните правни норми за разпределение на компетентността между конституционните власти. В случаите, когато ЕС задължава държавите в точно определен срок да предприемат всички действия за постигането на предписания в директива резултат „обстоятелството, че националният законодател следва да предприеме тези мерки, е ирелевантно за прилагането на отговорността на държавата членка вследствие на нетранспонирането на директивата.” Следователно държавите не могат да бъдат освободени от отговорността, произтичаща от нетранспонирането на директивата, на основание факта, че са били задължени да предприемат всякакви мерки по постигането на предписания резултат. Тоест правата на гражданите на ЕС и задължението за обезщетение при тяхното накърняване имат по-голяма относителна тежест от задълженията, произтичащи от членството в ЕС, като последните не могат да бъдат „оправдание” за неангажиране на отговорността. „Обратно, когато държава членка действа в област, в която тя разполага с широка свобода на преценка, сравнима с тази, с която разполагат общностните институции при прилагането на общностните политики, изискванията, при които нейната отговорност може да бъде ангажирана, трябва да бъдат по принцип същите като тези, от които зависи отговорността на Общността при подобно положение.”
Съдът повтаря във връзка с това трите изисквания за ангажиране на отговорността, като добавя, че „елементите, които компетентната юрисдикция може да вземе предвид, следва да се посочат степента на яснота и прецизност на нарушената правна норма, както и обхватът на свободата на преценка, която нарушената норма предоставя на националните или общностните органи, умисълът или непредпазливостта при неизпълнението на задължението, извинимият или неизвиним характер на евентуална грешка при прилагане на правото, както и обстоятелството, че поведението на общностна институция може да е допринесло за бездействие, за приемане или за запазване на национални мерки или практики, които противоречат на общностното право. При всички положения едно нарушение на общностното право е явно съществено, когато е продължило въпреки постановяването на решение, установяващо твърдяното неизпълнение на задължение, на решение по преюдициално запитване или на трайно установена практика на Съда в конкретната област, от които е видно, че въпросното поведение съставлява нарушение.”
       
Въпреки това, в мотивите си Съдът заключава, че като условие за ангажиране на отговорността не може да бъде изисквано наличието на виновно омисивно или комисивно деяние на длъжностно лице, част от състава на колективен държавен орган, или представляващо едноличен държавен орган. Съдът изключва субективния елемент с оглед на неговото трудоемко доказване. Неговото наличие значително би ограничило разглеждания допълващ принцип за прилагане на ПЕС и съответно би осигуило плацдарм за  ненаказуемо нарушаване на права на частните субекти.
 В заключение по делото Съдът определя, че  ” при нарушение на общностното право от държава членка, за което носи отговорност националният законодател, действащ в област, в която разполага с широка свобода на преценка за извършване на нормативен избор, увредените частноправни субекти имат право на обезщетение, при положение че нарушената правна норма на общностното право цели да им предостави права, че нарушението е достатъчно съществено и че съществува пряка причинно-следствена връзка между това нарушение и претърпяната от частноправния субект вреда. Поставените от приложимото национално право условия не могат да бъдат по-малко благоприятни от тези, които се отнасят до подобни претенции, предявени по националното право, нито да са уредени така, че получаването на обезщетението да е на практика невъзможно или изключително трудно.”
С поставените изисквания се цели широко и последователно приложение на принципа.

            В същата насока са и мотивите на съда по дело Köbler СЕС припомня, че принципът, според който една държава-членка е дължна да направи обезщетение за приписваните  причинени вреди на частни субекти при нарушения на правото на Общността, важи за всички случаи на нарушения на правото на Общността, при това независимо кой е органът на тази държава, чието действие или бездействие е в основата на това нарушение .

           Според заключенията на Съда по делото Traghetti di Mediterraneo :  

 „правото на Общността се противопоставя на националното законодателство, което изключва по принцип отговорността на държавата-членка за вреди причинени на частни субекти при нарушение на правото на Общността от съд, чиито решения не подлежат на обжалване, с основанието, че въпросното нарушение е свързано с тълкуването на правните норми или с оценката на фактите и доказателствата, направени от този правораздавателен орган. Правото на Общността се противопоставя също така на национално законодателство, което ограничава ангажирането на тази отговорност единствено до случаите на умисъл и сериозни нарушения от страна на съда, ако това ограничение води до изключване на ангажираността на засегнатата държава-членка в други случаи, когато е извършено явно пренебрегване на прилаганото право”.
Съдът изключва каквато и да е възможност за въздействие върху ангажирането на отговорността от страна на държавите по посока поставянето на допълнителни изисквания с цел ограничаване на приложението на принципа посредством национални нормативни актове, напомняйки предимството на ПЕС пред вътрешното законодателство.

          Според българския Закон за отговорността на държавата и общините за вреди редът, по който следва да сработи предвидената като допълващ принцип за приложение на ПЕС отговорност, е следният:

·         Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането или по местожителството на увредения срещу органите по чл. 1, ал. 1 и чл. 2, ал. 1, от чиито незаконни актове, действия или бездействия са причинени вредите.

·         Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Обезщетение за вреди, причинени при условията на чл. 1, ал. 1 и чл. 2, ал. 1, може да се търси по този закон, а не по общия ред.

            (2) Когато закон или указ е предвидил специален начин на обезщетение, този закон не се прилага.

·         Чл. 9 (1) За делата по този закон се внася проста държавна такса в размер, определен с тарифата, приета от Министерския съвет.

          (2) Разноски по делата, както и разноски по изпълнението не се внасят  предварително .

·         Чл. 10. (1) Делата по този закон пред съда се разглеждат със задължително участие на прокурор.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Ако искът бъде отхвърлен изцяло, съдът осъжда ищеца да заплати разноските по производството. Разноските се заплащат от ищеца и при оттегляне на иска изцяло или при отказ от иска изцяло.

(3) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Ако искът бъде уважен изцяло или частично, съдът осъжда ответника да заплати разноските по производството, както и да заплати на ищеца внесената държавна такса. Съдът  осъжда ответника да заплати на ищеца и възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв, съразмерно с уважената част от иска.

                                                                                                   


[1] Вж. преди всичко Гоцев, В., Отговорност на държавата за вреди, причинени на граждани. С. Софи-Р.


0 Comments

рубрика „Млади автори"

11/13/2013

0 Comments

 
Picture
Напоследък наблюдавам все по-големия стремеж на студентите по право за изява от една страна, и неадекватната реакция на образователните институции от друга, които не създават достатъчно поле за изява на „знаещите и можещите”.
Поради това откривам нова рубрика ”Млади автори” , в която ще публикувам съчиненията на студенти по различни теми в областта на правото.
Всеки студент по право може да изпрати своята разработка на имейл  nadiamileva@abv.bg            
Ето и първите предложения:


Picture

Принципът на непосредствена приложимост на Правото на Европейския съюз

 


                                                      автор   Николай Павлевчев
                                                                                                        СУ “Св. Климент Охридски“


                 В юридическата практика често възниква основателното негодувание на правните субекти за нарушаване на техни права. В определени случаи тези права произтичат от правото на Европейския съюз. Те обикновено се приемат с акт, който създава задължението за хармонизаия на вътрешното законодатеслтво с актовете на Европейския съюз. Често обаче това задължение се изпълнява със забавяне. В тези случаи е възможно частноправният субект да се обърне директно към правото на Европейския съюз и да изиска компетентният орган да го приложи. Това следва от факта, че по отношение на правото на ЕС действат три принципа-директен ефект, примат и непосредствена приложимост. Последният от тях ще разгледам в настоящата статия.

Съгласно разпоредбите на Договорите и съдебната практика на Съда на Европейските общности със създаването на ЕС се поставя началото на уникална правна система, която притежава собствен понятиен апарат и методи за тълкуване на разпоредбите й, собствени принципи  на приложение, сред които принципът на директния ефект, принцип на примата, принцип на непосредствената приложимост. В своето взаимодействие те бележат особеностите на правната система на ЕС, но непосредствено значение за нейното характеризиране има преди всичко принципът на непосредствена приложимост, доколкото без неговото наличие принципите на примат и директен ефект биха били безпредметни и неприложими.


Принципът на непосредствената приложимост е легално понятие.
Чл. 288 ДФЕС гласи, че “Регламентът е акт с общо приложение. Той е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки”. Посочената нормативна разпоредба е недостатъчна за изясняване на същността на принципа.
               Във връзка с неговото тълкуване Съдът на европейските общности се е произнесъл най-напред в делото Costa/ENEL.  Съгласно него правото на ЕС представлява система от правила, които се интегрират във вътрешното право на държавите-членки, като националните институции се задължават да ги прилагат. Самоограничавайки своите суверенни права в определени области, държавите създават правен ред, който е задължителен както за тях, така и за техните граждани.”
Предимството на общностното право се потвърждава от член 189, по думите на който регламентите имат „задължителна“ сила и „се прилага[т] пряко във всички държави-членки“. Есенцията на принципа е изведена от Съда по следния начин: „Поради самото си естество тази забрана може да произведе пряко действие в правоотношенията между държавите-членки и правните субекти, които са им подвластни... забрана, която е влязла в сила заедно с Договора в цялата Общност ... съставлява част от правото на тези държави и засяга пряко техните граждани, в чиято полза поражда индивидуални права, които националните
юрисдикции трябва да защитават. Посоченото задължение не е обвързано с условия и изпълнението или последиците му не зависят от приемането на каквито и да било актове на държавите или на Комисията.         Поради това то е завършено и правно обвързващо и следователно е годно да породи пряко действие в отношенията между държавите-членки и правните субекти, които са им подвластни.” Следователно принципът на непосредствена приложимост се свързва с възможността за пряко приложение на правото на ЕС в държавите членки, без да е налице необходимост от извършването на каквито и да е действия от тях като предварителни задължителни процесулани предпоставки. Тълкуванията на съда по делото Simmenthal внасят допълнително яснота и уточнения към принципа: „прякото прилагане означава, че нормите на общностното право трябва да имат пълно и еднакво действие във всички държави-членки от момента на влизането им в сила и за целия срок на тяхното действие. Тези разпоредби са пряк източник на права и задължения за всички, до които се отнасят, независимо дали това са държави-членки или частноправни субекти, които са страни по правоотношения, регулирани от правото на Общността.” Следователно нормите на ПЕС от влизането им в сила до тяхната отмяна представляват източник на права и задължения не само спрямо държавите, но и техните граждани и юридическите лица, като тяхното действие е еднакво и пълно спрямо всички членове на ЕС.

 

  
Последиците от прилагането на принципа на непосредствената приложимост
могат да бъдат изведени от решението по делото Simmenthal. Влизането  в сила на отделните разпоредби или на актовете на ЕС „не само правят неприложима по право всяка противоречаща им разпоредба на съществуващото вътрешно право, но доколкото са интегрална част от вътрешния правов ред, приложим на територията на всяка от държавите- членки, и имат предимство пред него, те също така възпират валидното приемане на нови законодателни актове, доколкото последните биха били несъвместими с общностните разпоредби.” От влизането в сила националните  нормативни актове не могат да се прилагат при противоречие с акт на ЕС. Нещо повече, началният момент, от който актовете на ЕС пораждат своето действие, се явява пречка за последващото приемане на противоречащи национални нормативни актове.

       Във връзка с тези последици се формулират и основните задължения на

националните съдилища. Според Съда „в рамките на своята компетентност всеки вътрешен съд има задължението да приложи общностното право в неговата цялост и да защити правата, които то дава на частноправните субекти, като остави без приложение евентуалните разпоредби от вътрешното право, които му противоречат, без оглед на това дали те предхождат или следват общностната правна норма.” Като изискване за националните юрисдикции се явява даването на гаранция за приложението на правото на ЕС, независимо от наличието на разпоредби от националното законодателство, които им противоречат. Последните следва да бъдат оставени без приложение, без да е необходимо да бъдат отменени по предвидения ред или да бъдат обезсилени от съответната конституционна юрисдикция. „ Националният съд е длъжен да защитава правата, предоставени от разпоредбите на общностния правен ред и  не е необходимо този съд да изисква или да изчаква фактическа отмяна от компетентните вътрешни органи на евентуални национални мерки, които могат да възпрепятстват прякото и незабавно
прилагане на общностните правни норми”. Правото на ЕС следва да бъде прилагано пряко, като бъде игнорирана всяка пречка от вътрешното законодателство, която осуетява принципа на непосредствена приложимост. Неговото последователно прилагане е основа за прилагането и на другите основни принципи на правото на ЕС, а именно принципите на примат и на директен  ефект.

 

 

 

 

 

 


бутони към социални мрежи
0 Comments
Forward>>
    .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове
Powered by Create your own unique website with customizable templates.